svatební brána

Svatební brána a její výzdoba

Svatební brána a její výzdoba

 Svatba je posvátný den. Start do nového života. Posvátný slib. Snad proto existují stovky citátů a rčení, které výjimečnost tohoto rozhodnutí potvrzují.

Ježíš Kristus například pronesl známý výrok: „Co Bůh jhem spojil, ať žádný člověk nerozděluje.“ Albert Einstein prohlásil: „Jenom život, který žijeme pro druhého, stojí za to.“ A král Šalomoun, proslulý svou moudrostí, ke svazku muže a ženy poznamenal: „Dva jsou lepší než jeden. Lehnou-li si dva spolu, pak se jistě také zahřejí; ale jak si může jediný člověk udržet teplo? Kdyby někdo mohl přemoci jednoho samotného, dva by se proti němu mohli spolu postavit. A trojnásobnou šňůru nelze rychle přetrhnout.“

Jak může vaši svatbu ozdobit a pozvednout svatební brána a její výzdoba? Co vlastně symbolizuje? A jak si s výzdobou svatební brány neboli takzvané slavobrány poradit?

svatební brána

Původ a symbolika

Co přesně symbolizuje svatební brána a její výzdoba? Slavobrána obecně měla vždy jeden hlavní cíl: přivítat významné hosty nebo delegace. Krásně vyzdobené slavobrány se nacházely u vstupu do měst nebo vesnic. V dobách minulého režimu se tak zdobily i brány do jednotných zemědělských družstev, když se vítala delegace ze strany ?.

Při svatbě má ale svatební brána mnohem vyšší smysl. Symbolizuje přechod mezi dvěma odlišnými světy, mezi svobodným stavem a stavem manželským. Když jí manželé společně vchází, opouštějí společně svobodu a dobrovolně se jí vzdávají ve prospěch toho druhého. Začíná nový, jiný způsob života.

Kam ji umístit

Kam by se měla svatební brána a její výzdoba umístit? Slavobrána se odjakživa tradičně umísťovala na začátek svatební uličky. S postupem doby se však pomalu přemísťovala blíže ke svatebnímu oltáři, až se nakonec ocitla v těsné blízkosti ženicha a nevěsty, kteří přímo v ní stáli. V poslední době je dokonce trendem umísťovat svatební bránu až za ženicha a nevěstu jako jakési symbolické pozadí. Sice už není přesně dodržena tradice, ale přesto je zachována symbolika tohoto zvyku.

svatební brána

Jak svatební bránu vyzdobit

Svatební brána je vizitkou ženicha a nevěsty. Měla by proto být vyzdobena tak, aby co nejlépe vystihovala to, jací novomanželé jsou. Svatební oblouk by měl odpovídat složení květin svatebních věnců. Může jít o kombinaci popínavých růží a břečťanu, který je dobrým základem, do něhož se dají snadno instalovat další květiny. Břečťan dokonale zakrývá celou dřevěnou nebo kovovou konstrukci svatební brány. Použít se dají i takzvané pampové trávy.

Při rozhodování o tom, jak slavobránu vyzdobit, berte rovněž v úvahu tvar, který preferujete. Kromě nejoblíbenějšího oblouku symbolizujícího již zmiňované dveře mezi dvěma světy se můžete také rozhodnout pro tvary hranaté, trojúhelníkové, hexagonové nebo čistě kruhové.

Svatební brána a její výzdoba může být dozdobena vhodnými doplňky. Mezi ty nejpoužívanější patří žárovky a lampióny, pentličky a mašle, origami nebo jiné papírové ozdoby, balónky nebo jiná světélka.

Bránu si půjčte

Svatební bránu si můžete také vypůjčit. Ušetříte tím spoustu času i starostí. Renomovaná svatební studia vám ji připraví přímo na míru. Buď se můžete domluvit na spolupráci jen s floristou, který by ozdobil jen svatební bránu nebo můžete sáhnout ke komplexnějšímu řešení vyzdobení celé svatby – od svatební kytice pro nevěstu a příbuzné až po svatební bránu a květinovou výzdobu celého obřadu.

To, jak se nakonec rozhodnete, by ale mělo především odpovídat tomu, jakou představu o vašem výjimečném dnu máte vy osobně. Nikdo z příbuzných by neměl zapomínat na to, že svatba je především váš den. A to se vším, co k takové svatbě patří, tedy i s výzdobou svatební brány.

 

Kamila or.

| Žádný komentář »