Je vyzkoušenou pravdou, že „více štěstí je v dávání, než v přijímání“. Jak můžete zajistit, aby tato biblická pravda platila i na vaší svatbě? Jak uspokojit touhu hostů obdarovat vás něčím pěkným? Jak zároveň zabránit tomu, abyste nedoslali samé hrníčky a měli z darů praktický užitek? Klíčem je dobře naplánovaný seznam svatebních darů.
Nedávejte volnou ruku výběru svatebních darů
Pokud nechcete dostat desítky hrnků, ručníky a další nepraktické věci, nenechávejte svatebním hostům volnou ruku s výběrem dárku. Zatímco v době minulého režimu bylo vybavení do domácnosti nedostatkovým a podpultovým zbožím, dnes už tomu tak není. Proto je dobré babičky, dědečky, strýčky i tetičky upozornit na to, že pokud koupí povlečení podle svého vkusu, mohou zbytečně vyhodit peníze. Předem vytvořte pečlivě naplánovaný seznam darů, o které jako manželé stojíte.
Možnosti seznamu
Jak by měl takový seznam svatebních darů vypadat? Existují tři možnosti, jak můžete jako ženich a nevěsta seznam uchopit. Záleží jen na vás, která z variant vám bude nejbližší.
- Seznam konkrétních darů vytvořte vy – Rozhodněte se sami, které konkrétní předměty nebo dárky byste uvítali. Může jít o spotřebiče, nábytek, dovolenou nebo i poukázky do různých obchodů. Buďte konkrétní, pokud jde o značku i typ. Tento přístup samozřejmě vyžaduje velkou míru smělosti až drzosti, ale na druhou stranu upřímnost je lepší volba, než pak potají vyhazovat nepotřebné dárky a tvrdit, jak moc se vám hodí.
- Nasměrujte hosty pouhými tipy – Další, méně asertivní možností, je vytipovat pro hosty styčné body toho, co by vám udělalo radost, ale nebýt v těchto tipech do detailu konkrétní. Například na seznam můžete napsat, že byste uvítali myčku nádobí. Neuvedete ale typ ani značku a necháte na hostech, jakou konkrétní vyberou. Riskem tohoto řešení je, že se hosté nemusí trefit do barevného provedení, které si představujete do vaší nové kuchyně.
- Seznam vytvářejí hosté – Poslední možností je, že seznam svatebních darů vytvářejí hosté. Každý z hostů napíše, co konkrétního bude kupovat a další hosté pak vidí, co kupují ostatní. Výhodou je, že by se k vám neměly dostat konkrétní dárky dvakrát.
Styčný důstojník
Pro správu a aktualizování seznamu svatebních darů určete nějakého „styčného důstojníka“ – ideálně blízkou osobu, která bude s hosty komunikovat a aktualizovat seznam plánovaných darů. Odpadne vám stres a dohadování se s dárci.
Při výběru této klíčové osoby pamatujte na to, že by to neměl být někdo submisivní a nekomunikativní. Naopak by mělo jít o někoho komunikativního s dostatečnou přirozenou autoritou a odvahou, kdo dokáže otevřeně mluvit se všemi hosty.
Nebojte se internetu
Při plánování toho, jak by měl seznam svatebních darů vypadat, se nebraňte pokroku. Umístěte seznam na internet, ať je jeho online aktualizovaná podoba přístupná všem hostům 24 hodin denně. Možností, jak to provést, je několik.
- Webová stránka – nejelegantnějším řešením je vytvoření jednoduché webové stránky, která bude přístupná po celou dobu až do svatebního obřadu. Nemusíte utrácet tisíce za její složitou grafiku. Na některých stránkách je možné vytvořit ji zadarmo. Pohlídejte si jen její celkový vzhled a pak už jen zapište seznam darů, pro který jste se rozhodli. Stránku pak sdílejte se všemi pozvanými svatebními hosty.
- Sdílené dokumenty – další praktické řešení je vytvoření tabulky darů, která se bude sdílet na internetovém rozhraní. Změny v ní mohou zapisovat všichni, kteří dostanou oprávnění. Zároveň se mohou dopředu zapsat do seznamu a koupi konkrétního daru pro vás si tak zabukovat. Nejrozšířenější nástrojem pro sdílené dokumenty jsou Google tabulky.
Ať už se rozhodnete pojmout seznam svatebních darů jakkoli, pamatujte na to, že pohnutka těch, kdo vám svatební dary dávají, je vždy pozitivní. Umožněte druhým, ať zažijí radost z dávání a vy sami si radost z dárků užijte také.