Jak požádat o ruku

Jak požádat o ruku

Kdo našel dobrou manželku, našel poklad

…“, pronesl už před více než dvěma tisíci lety moudrý král Šalomoun. Pokud jste si jistí, že jste tu pravou našli i vy, čeká vás klíčový moment, breakpoint vašeho dosavadního vztahu – požádat svoji vyvolenou o ruku. Jak požádat o ruku podle etikety? Jakých chyb se podle žen muži nejčastěji při této chvíli dopouštějí? Co vám může pomoct, abyste nic nepokazili?

Jak požádat o ruku

Co říká tradice a etiketa

Přestože je žádost o ruku soukromou záležitostí a do značné míry záleží na vás, jak celou věc pojmete, existují určitá doporučení, které by si muži měli alespoň přečíst před tím, než ženu o ruku požádají.

Všeobecně vžitou tradicí je, že o ruku žádá muž ženu. Při požádání o ruku by měl muž ženě dát zásnubní prsten. Ideálně s drahým kamenem, který odpovídá jeho finančním možnostem. Etiketa rovněž upozorňuje na pokleknutí na koleno. Muž tím vyjadřuje ženě úctu a pokorně ji zve do společného života pod svou ochranu.

Pokud žena s vaší nabídkou souhlasí, následuje třetí, neméně důležitý krok. Snoubenec se musí vydat za rodiči jeho budoucí nevěsty a požádat o ruku i je. Při této příležitosti zpravidla osloví otce a o ruku jeho dcery požádá. Rozhodně by neměl zapomenout přinést dvě kytice a něco dobrého pro budoucího tchána. Větší kytice patří vyvolené, menší její mamince.

Jak požádat o ruku

Nejčastější chyby

V otázce, jak požádat o ruku svou vyvolenou, dělají podle žen muži nejčastější chyby v těchto ohledech:

 • Nejhorší chybou je, když muž nepočká na odpověď své vyvolené. Když jí rovnou předá prstýnek, navlékne jí ho, ale vlastně vůbec neví, zda s nabídkou ke sňatku bude souhlasit. Muž by měl uctivě a pokorně vyčkat na jasné a srozumitelné vyjádření.
 • Jednoznačně další velkou chybou je, když muž žádá o ruku pod vlivem alkoholu. Přestože může jít o stresující chvíli, muž by ji neměl ničím pokazit, a to se v případě alkoholu může rychle stát.
 • Muži by si měli také dávat pozor na ušpiněný zásnubní prsten. Pokud je ohmataný a nevyleštěný, celé výjimečné chvíli to ubírá na posvátnosti a kráse.
 • Další velmi frekventovanou chybou žádajících mužů bylo špatně zvolené místo. Ženy milují romantiku. Dejte si proto záležet na tom, aby místo, kde ji požádáte o ruku, bylo romantické – pro ni romantické. Přemýšlejte o tom, jaká místa miluje, co ráda dělá, kam si přeje se podívat. Nebojte se zainvestovat do toho, abyste se na to místo společně dostali.
 • Udržte tajemství, že ji chcete požádat o ruku. Nikdy jí to dopředu neříkejte. Věta ve smyslu „příští týden pojedeme na hory, chci tě požádat o ruku“, je naprosto katastrofálním přešlapem. Pamatujte, že ženy milují překvapení.
 • Při žádosti o ruku by z vás žena neměla cítit, že jste k tomu byl donucen. Nenechte se k žádosti dotlačit. Je to stejné, jako byste ženě řekli: „Tak já tě teda budu milovat, no.“ Stůjte si za svým rozhodnutím. Musíte věřit tomu, co říkáte. Musíte být hrdí, že to děláte.
 • Poslední chybou, kterou se muži dopouštějí, je kopírování žádosti o ruku od svých kamarádů. I zde platí, že takový přístup ženu spíše urazí. To není výjimečná, že byste ji požádali sami svým osobitým způsobem? Nekopírujte pocity druhých. Buďte sví.

Jak požádat o ruku

Pomoc pro muže

Abyste svoji žádost zvládli bez velkých problému a zbytečného stresu, vyzkoušejte následující 4 tipy. Třeba v nich najdete inspiraci i pro svoji žádost o ruku.

 1. Najděte si spojence mezi blízkými kamarádkami nebo příbuznými své vyvolené. Pokorně se poraďte s tím, na co si dát pozor. Nenechte druhé rozhodovat za vás. Pravdou je, že „v množství rádců je záchrana.“
 2. Pokud jste nesmělý, najděte místo, kde se budete cítit příjemně a soustředěně. Může jít o nějaké klidné a romantické místo v parku, ve městě, na vesnici nebo v soukromí bytu.
 3. Zapomeňte na sáhodlouhé proslovy o lásce. Řekněte to, co opravdu cítíte. Tři, čtyři věty jsou často silnější než několikaminutový proslov.
 4. Žádost o ruku správně načasujte. Pokud jste teď v období, kdy vy nebo vaše vyvolená něco závažného řešíte, vyčkejte s tím, až do klidnější doby. Nic vám neuteče. Vaše empatie a pochopení určitě budou oceněny. Otázku, jak požádat o ruku, budete moct déle promyslet.
| Žádný komentář »