Co všechno naplánovat pro svatbu

Svatební slib máte za sebou během několika vteřin. Svatební hostinu za několik desítek minut. Svatební zábavu za několik hodin. Ale příprava svatby znamená měsíce, někdy i rok příprav dopředu. Děláte věci na poslední chvíli, nebo jste naopak pečliví plánovači a máte rádi zodpovědnou přípravu? Ať tak nebo tak, zkuste se podívat na několik našich tipů. Pocházejí od těch, kdo s úspěchem svatbu plánovali až rok dopředu. Třeba se plánování svatby stane i vaší zálibou.

Co všechno naplánovat pro svatbu

Kdy začít ?

Ačkoliv se to pro mnohé z nás může zdát přehnané, plánování svatby je možné započít už rok dopředu. Koneckonců jeden z nejmoudřejších vladařů historie Šalomoun poznamenal: „Plány pilného vždycky vedou k úspěchu, ale každého, kdo je ukvapený, čeká chudoba.“ Kdy by ale příprava svatby měla začít?

Zpravidla platí, že se svatbou byste měli začít počítat od chvíle zasnoubení. Klíčové samozřejmě je i to, jak velkou si přejete svatbu mít. Pokud jste příznivci spíše komorního, soukromého pojetí, přípravy vám asi nezaberou tolik času, jako když musíte zařídit hudbu a dj na svatbu, svatební hostinu, vybrat místo a zajistit fotografa nebo fotokoutek na svatbu.

Co všechno naplánovat pro svatbu

Plánování svatby rok před obřadem

S čím byste měli začít s dostatečně velkým předstihem, klidně 9 až 12 měsíců před svatbou?

· Oznamte nejbližší rodině, že jste se zasnoubili. Neodbývejte tuto úžasnou zprávu pouhou esemeskou. Pozvěte rodiče a nejbližší na večeři. Dáte tak druhým najevo, jak moc je tento krok pro vás důležitý.

· Začněte pomalu přemýšlet o tom, jak by měla vaše svatba vypadat. Neznamená to, že vše musíte mít rozhodnuté ihned. Jděte na sklenku vína nebo piva a popovídejte si o svých tajných představách o svatbě. Vytváříte si dostatečně dlouhý časový prostor pro realizaci i těch nejbláznivějších přání.

· Určete si, kolik peněz jste ochotni za svatbu utratit. Poraďte se, zda všechno zvládnete naplánovat sami, nebo požádáte o spolupráci nějakého profesionálního svatebního koordinátora.

· Promyslete datum svatby. Podívejte se do kalendáře a vyberte období i konkrétní datum, které je vám nejbližší nebo se vám zkrátka nejvíc líbí.

· Vytipujte si místo, kde by se měly svatba a svatební hostina konat. Vytvořte předběžnou rezervaci.

· Sepište seznam hostů, který můžete nadále průběžně upravovat.

· Napište si seznam úkolů s tím, co je potřeba zařídit. Požádejte dobré přátele nebo rodinu o pomoc. Delegujte druhé. Důvěřujte jim.

Co všechno naplánovat pro svatbu

Půl roku předem

Svatba se blíží a období 9 až 6 měsíců jistojistě znamená, že čas se krátí. S čím byste teď rozhodně neměli otálet?

· Vytvořte si svatební harmonogram. Definitivně naplánujte místo a čas konání svatby, místo svatební hostiny a následné svatební zábavy, promyslete svatební zvyky, které byste chtěli dodržet.

· Svědomitě vyberte svědky vašeho slavnostního slibu.

· Právě teď nastává nejlepší doba na výběr svatebních šatů pro nevěstu i pro ženicha. Svěřte se buď do rukou svatebních studií nebo si nechte poradit individuálně.

· Pamatujte, že dobrý fotograf na svatbu může mít již zaplněný kalendář, a tak se na něj obraťte alespoň půl roku dopředu.

Co všechno naplánovat pro svatbu

Tři měsíce do svatby

V období půl roku až tří měsíců se musí plán vaší svatby zaměřit na finální kroky nezbytné pro úspěšný průběh. Mezi klíčové aktivity posledního čtvrt roku svobody patří hlavně následující:

· Návrh a tisk svatebních oznámení. Buďte kreativní a dejte na oznámení přesně to, co vystihuje vás oba.

· Objednejte a kupte svatební prsteny podle vašich představ.

· Vyberte a vyzkoušejte kadeřnici, která udělá nevěstě její svatební účes. Důvěřujte, ale prověřujte.

· Nezapomeňte si objednat svatební koláčky i kytici pro nevěstu a ostatní blízké hosty na svatbě.

· Klíčovou věcí je v tomto období i hudba na svatbu. Ujasněte si styl, promyslete jednotlivé skladby, vyberte a zabukujte konkrétního dj na svatbu.

· Promyslete dopravu hostů na svatební obřad.

· Připravte seznam svatebních darů a seznamte s ním všechny pozvané hosty.

· S dostatečným předstihem naplánujte a objednejte vaší svatební cestu.

Co všechno naplánovat pro svatbu

Tři, dva, jedna …

Mezi kroky, které musíte stihnout v období těsně před svatbou, patří hlavně:

· Výběr zábavy na svatební oslavě. Promyslete si, zda budete chtít, aby vám svatební dj dělal i moderátora vaší odpolední a večerní zábavy.

· Vytvořte zasedací pořádek na hostině a rovněž to, kdo bude mít krátké svatební proslovy.

· Zařiďte si všechny potřebné dokumenty na matrice příslušného městského úřadu.

· Týden před svatbou se ujistěte, že všechny závazné domluvy platí.

· V den svatby už jen vyzvedněte vše potřebné, a hlavně si pak váš vzácný den užijte.

 

 

| Žádný komentář »