svatba v lese

Svatba v lese

Německý lékař Eduard Martin kdysi prohlásil: „Kdo není romantik, snad ani nemůže být v životě šťastným.“ Romantika více či méně k životu lidí patří. A není okamžik tak moc stvořený pro výjimečnou romantiku, jako je právě svatba.

Jak svatební den pojmout s patřičnou a vkusnou porcí romantiky? Řešením může být svatba v lese. Co takový svatba obnáší? Na co nezapomenout a čeho se raději vyvarovat? Máme pro vás praktické návrhy, jak takovou svatbu správně uchopit.

svatba v lese

Čeho se vyvarovat

Při samotném plánování lesní svatby je potřeba se s předstihem připravit na její možná úskalí. Zabrání se tam zbytečnému zkalení slavnostní nálady a zároveň neutrpí ani samotný les.

První věcí, kterou je třeba zohlednit, je fakt, že do lesa nepatří auta. Mějte proto připravené a naplánované místo, kde řidiči zaparkují a kudy se dál půjde už výhradně pěšky. Po mnoha tragických požárech nejen v tuzemsku je také na místě zopakovat pravidlo, že do lesa nepatří ani cigarety. Nespoléhejte, že to přeci každý z návštěvníků vaší svatby ví. Buďte rozumně pevní a dopředu všechny taktně upozorněte.

Další dvě věci, které do lesa rozhodně nepatří, jsou odpadky a křik. Mějte zajištěno, jak se vypořádáte s případnými odpadky, které při každém setkání většího množství lidí přirozeně vznikají. Připravte dopředu vkusný držák na odpadkový pytel, ideálně v černé barvě, abyste na svatebních fotkách neměli svítivý žlutý, zelený nebo modrý. Můžete ho umístit do dřevěného držáku, aby ladil s prostředím lesa. Přestože je svatba radostnou událostí, nemusí o vás vědět na kilometry daleko. Je ohleduplné vůči přírodě, když se hlídá i úroveň hluku. Výjimkou samozřejmě může být situace, kdy se rozhodnete, aby byl přítomen dj na svatbě.

svatba v lese

Jak je to s povolením

Jak je to s povolením, abyste mohli svatební obřad uspořádat v lese? Pokud jde o váš les, pak nic řešit nemusíte. Pokud jste si ale vytipovali les patřící někomu jinému, povolení majitele lesa musíte mít zajištěné. Na online katastru nemovitostí nejprve zjistěte majitele daného místa. Pak jej zkontaktujte a požádejte oficiálně o povolení. Vždy je lepší ho mít na papíře v podobě buď samotného povolení nebo nájemní smlouvy.

Co oddávající a matrikář

Pokud má svatba v lese proběhnout legálně, musí být přirozeně přítomný oddávající a matrikář. Připravte se dopředu na to, že ne každý oddávající z vašeho nápadu bude nadšený. Pokud jde o církevní sňatek, záleží na vnitřních pravidlech církve, jak k obřadu v lese přistoupí. Jde-li ale o běžný občanský obřad, povinností oddávajícího není, aby vždy vyhověl jakémukoli přání ženicha a nevěsty, pokud jde o místo konání obřadu. Z toho důvodu můžete být požádáni o zaplacení takzvaného poplatku za svatbu mimo obřadní místo. Nejde o žádnou závratnou sumu, nicméně s tím dopředu počítejte.

svatba v lese

Jak vybrat místo

Klíčové rozhodnutí je výběr konkrétního místa. Co vzít v úvahu, než o výsledném místě rozhodnete? Místo pro svatební obřad by mělo být důstojné a také bezpečné. Asi není úplně nejvhodnější dělat obřad na okraji skály. Myslete na nejstarší i nejmladší návštěvníky vaší svatby. Dále je vhodné najít místo s menší intenzitou stromů. Svatební fotograf takovou vstřícnost zajisté ocení. Prostor pro svatební obřad by měl mít velikost alespoň deset krát pět metrů a měl by být dobře zpevněn.

Při výběru místa také myslete na to, aby se co nejdále bylo možné dostat autem a aby auta mohla vkusně zaparkovat. Pamatujte i na decentní označení příjezdové cesty. Velmi tím usnadníte práci řidičům a zajistíte, aby se se začátkem svatebního obřadu nečekalo na ty, kteří zabloudili.

Svatba v lese může být jedinečným zážitkem. Když ji dopředu dobře naplánujete, můžete zažít netradiční a výjimečnou událost podobně jako svatby ve stodole.

| Žádný komentář »