„Co tedy Bůh spojil, ať žádný člověk nerozděluje.“ Notoricky známý výrok Ježíše Krista, který známe z filmů i ze svateb, jež jsme sami navštívili. Manželství je odjakživa považováno za posvátnou událost v životě. Právě tady se startuje nová etapa života, společná cesta v období snadném i obtížném.
Pravděpodobně nejste oddávající městský nebo církevní úředník, a tak zákonné požadavky s oficiálním proslovem oddávajícího řešit nemusíte. Přesto možná chcete promluvit k novomanželům a svatebním hostům na svatební hostině a párty. Co to vůbec svatební proslov je? Kdo by ho měl přednést? Co je dobré dopředu promyslet, aby svatební proslov nebyl nevhodný? Co všechno by měl nebo spíše mohl obsahovat? A do jaké míry při něm žertovat?
O co jde
Co je vlastně svatební proslov? Jedná se o krátký proslov někoho z blízkých přátel novomanželů, jehož hlavním účelem je poblahopřát ženichovi a nevěstě v jejich společném manželství.
U nás odjakživa patřil k tradicím spojených se svatební hostinou. Pro jeho přípravu i načasování přesto neexistují žádná pevná pravidla. Během jednoho svatebního dne se může vystřídat dokonce několik svatebních řečníků se svatebním proslovem.
Kdo by měl být přednášející
Komu svatební proslov svěřit? V prvé řadě je potřeba říct, že svatba je den novomanželů, ženicha a nevěsty. Oni jsou ti, kdo by měli být šťastní a spokojení. Proto by měl být svatební proslov ušitý na míru právě pro ně. Neměl by být odbytý neosobními formalitami a frázemi, které nic neříkají.
Ideálními adepty na přednesení svatebního proslovu jsou tatínkové novomanželů. Právě z jejich úst může zaznít to, co by na svatbě mělo být slyšet. Upřímné a srdečné blahopřání od někoho, kdo zná ženicha i nevěstu od malička. Právě tatínkové mohou zavzpomínat na nějaký vtipný nebo dojemný okamžik z dětství a dopívání novomanželů, a tak nechat u ženicha, nevěsty i hostů ukápnout nejednu slzu dojetí i smíchu.
Odpovědnosti přednést svatební proslov se ale mohou zhostit i dobří přátelé ženicha a nevěsty. Například dobrý rodinný kamarád, svědek novomanželů nebo sourozenec. Právě takoví hosté dobře znají svatebčany, mají s nimi mnoho zážitků, navíc k nim chovají i pozitivní emoce.
Tím, kdo na svatbě může promluvit, jsou samozřejmě sami novomanželé. Možná i oni by za něco chtěli poděkovat rodičům, přátelům, rodině nebo hostům. Jejich proslov my mohl přijít jako ten poslední.
Svatební proslov, tak o čem mluvit ?
Ačkoli na internetu existují šablony svatebních proslovů, vždy je dobré si ho připravit individuálně na míru. O čem mluvit? Nechte mluvit své srdce. Neopisujte věty druhých. Řekněte to, co sami cítíte. To, co byste právě dnes chtěli ženichovi i nevěstě říct. Co jste s nimi zažili? Čeho si na nich vážíte? Jak se vám jejich svatba líbí? Co byste jim chtěli popřát? Nezapomeňte mluvit pozitivně. Svatební proslov rozhodně není chvíle k vyřizování si osobních účtů.
Přestože si svatební proslov vytvoříte sami podle vlastního hlasu srdce, respektujte, že by měl mít určitou formu. Měl by obsahovat tyto části:
Typ na svatební proslov
- Vkusně požádejte přítomné o pozornost. Buď můžete zacinkat nožem o sklenku, nebo požádejte o pomoc s organizátorem svatby, který vám prostor vytvoří a předá slovo.
- Krátce se představte. Protože na svatební oslavě může být více hostů, a ne všichni se dobře znají, krátce se představte. Předejdete tak tomu, že se hosté začnou naklánět jeden k druhému a říkat kdo to je, jakmile vás uvidí mluvit. Při této chvíli můžete vkusně zavtipkovat. Například tatínkové mohou říct něco jako: „Já jsem ten, kdo z poloviny stojí na narozením této krásné mladé ženy.“
- Nezapomeňte poděkovat. Samozřejmě záleží na tom, jaká je vaše role. Pokud jste svědek, poděkujte novomanželům, rodičům novomanželů i těm, kdo svatební hostinu připravovali. Ženich a nevěsta by měli poděkovat za dary, samozřejmě jsou-li nějaké.
- Nešetřete chválou. Pochvalte ženicha a nevěstu za něco konkrétního. Mluvte o jejich hezkých vlastnostech. Dejte si pozor na pochlebování. Snažte se spíše o upřímné vyzdvižení jejich kladných rysů.
- Pusťte ke slovu trošku humoru. Právě teď je ideální chvilka na nějaký zážitek s novomanželi, na něco, co jste s nimi zažili. Můžete vyprávět i něco, co se vám stalo právě dnes, v den svatby. Historka by měla pobavit. Pozor na vulgarity – mohly by negativně zastínit celý váš projev.
- Přání na závěr. Svatební proslov by měl končit přáním adresovaným novomanželům. Stačí jednoduchá věta, něco extra upřímného. Udělejte drobnou odmlku, …. a pak ji řekněte. Dívejte se přitom novomanželům do očí. Zlatá tečka svatebního proslovu tak bude dokonalá.
Další články naleznete ZDE
Napsala Kamila
| Žádný komentář »